Invisalign Braketsiz Ortodontik Tedavi

Artık ülkemizde Diş Hekimleri tarafından uygulanan estetik diş hekimliği tedavileri arasına yeni bir tanesi daha eklendi.

Ortodonti Uzmanı kişiler tarafından uygulanan ortodontik tedaviler metal braketler ve diş teli kullanılmasının yarattığı estetik mahzurlar nedeni ile bazı yetişkin hastaları ortodontik tedaviden uzak tutmakta idi.

Günümüzde kullanılan porselen braket, şeffaf braket ( Şeffaf Diş teli ) gibi estetik görünümlü ortodontik uygulamalara bir yenisi daha eklendi. İnvisalign adı verilen bu yeni yöntem şeffaf diş plakları sayesinde eğri dişleri düzeltmeyi hedefliyor. Bu sayede yetişkinlerde de başarı ile uygulanabilen ortodontik tedaviler artık estetik görünüm olarak rahatsızlık vermeden çapraşık dişlerin düzeltilmesinde başarılı sonuçlar alınabiliyor.

INVISALIGN NEDİR ( Braketsiz Ortodontik Tedavi nedir ) ; Standart ortodonti uygulamaları olan metal braketler yada porselen ve şeffaf diş telleri üzerine uygulanan elastik parçalar yolu ile yapılan tedavilerden çok farklı bir sistemdir.

Ortodonti uygulamalarına  yeni bir boyut getiren Invisalign, bir çok vaka da  estetik görünümü bozmadan kısa sürede başarılı ortodontik tedaviler yapmaya imkan tanıyor. Dışarıdan bakıldığında fark edilmeyen şeffaf ve son derece parlak olan plaklar sayesinde hastalar artık tedavi süresince de korkmadan gülebiliyor.

Çapraşık dişlerin çok daha kısa sürede ve dışarıdan fark edilmeden, estetik görünümü bozmadan düzeltilmesini sağlayan bu yeni yöntem klasik yöntemlerden biraz daha pahalı.

Ortodonti tedavi yöntemleri arasında güvenilirliği ve etkisi pek çok vakada kanıtlanmıştır.

Invisalign yöntemi ile eğri ve çapraşık dişler pratik bir şekilde düzeltilebilir. Bu sistemin esası elastik bir malzeme vasıtası ile ( Şeffaf diş plakları )  uygulanan hassas basınçlar ile dişlerin pozisyonlarının ideal forma getirilmesidir.  Göze batmayan şeffaf plaklar vasıtası ile tedavi yönlendirilir. Tedavi boyunca istenilen düzeltme sağlandıkça  bir kaç kez bu şeffaf plaklar yenilenir. Farklı kuvvetler uygulamaları açısından yumuşak orta yada kalın şeffaf plaklar farklı durumlarda tercih edilebilir.

Hastadan ölçü alınır ve ortodontik kuvvetleri uygulayacak olan şeffaf plaklar 3 boyutlu cad – cam yöntemini kullanan bilgisayarlı  makinalar ile üretilir.

Ortodonti uzmanı ( Ortodontist ) tarafından yapılan bu tedaviler, belirli aralıklarla tedavi ilerledikçe değişik kalınlıklardaki apareyler takılır.

Invisalign Yönteminin Sağladığı Avantajlar

  • Ortodonti tedavisi sürerken rahatlıkla gülebilir ( Diş teli nin görünmesinden korkmadan )
  • Apareyler şeffaf malzemeden üretildiği için neredeyse hiç farkedilmez
  • Takıp çıkarılabilen türde bir aparey olduğundan yemek esnasında zorluk yaratmaz, yemekten sonrada temizliği metal yada porselen braketlere göre daha kolaydır.
  • Şeffaf olması estetik açıdan mükemmel bir uyum sağlar
  • Ağızda takılı iken bile çok ince oldukları için konuşmada sorun yaratmaz.
  • Hijyeniktir ve klasik tedavilerdeki gibi özel bir bakım gerektirmez,
  • Ara kontroller daha az sayıdadır ve kısa sürer

  İstanbul , Ankara, Eskişehir, Bursa, İzmir, Konya , Adapazarı gibi büyük şehirlerde invisalign yöntemi ile ortodonti yapan Ortodonti Kliniği sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ağız ve diş estetiği açısından başarılı bir yöntem olan invisalign  ( İnvizalayn olarak okunuyor ) hakkında sorularınızı bize yazabilirsiniz.